۱۳۹۷/۰۸/۲۱ فرزاد عامری

گرافینگرافین ، تکنولوژی نوین پراکنده کردن حرارت در باتری های هواوی

راز پنهان تکنولوژی نوین پراکنده کردن حرارت در باتری های هواوی چیست؟ گوشی هواوی میت ۲۰ ایکس از فیلم‌های گرافین و خنک‌سازی با مایع برای پراکنده کردن گرما استفاده می‌کنند که در ادامه، آن را بررسی می‌کنیم.

باتری از آن عناصری است که در گوشی های هوشمند نقش فرشته و شیطان را با هم بازی می‌کند. از یک طرف انرژی گجت‌تان را تامین می‌کند و از طرف دیگر مشکلاتی که به بار می‌آورد، می‌تواند شما و گوشی‌تان را زمین‌گیر کند. از خالی شدن‌های نابه‌هنگام و گاهی غیرمنطقی‌ تا گرم شدن گاه‌و‌بیگاه‌ که تاثیرات منفی‌ روی عملکرد تلفن خواهد داشت.

از زمانی که سری هواوی میت ۲۰ (Huawei Mate 20) به بازار آمده، بیشتر تکنولوژی‌های ثبت شده در این گوشی زیر ذره‌بین قرار گرفته است، اما در میان‌ آن‌ها، هیجان‌انگیزترین تکنولوژی کدام است؟ روش جدید برای پراکنده کردن گرما در هواوی میت ۲۰ ایکس (Huawei Mate 20 X) استفاده از فیلم‌های گرافین و خنک‌‌سازی با مایع است. این روش که توجه زیادی را به خودش جلب کرده، کاربرد عمیق تکنولوژی گرافین را در گوشی های هوشمند به خوبی نشان می‌دهد.

یک ثبت اختراع برای رسانش گرمایی گرافین، که به طور مشترک توسط هواوی و دانشگاه کمبریج توسعه داده شده، برخی از این جزئیات را روشن می‌کند. این حق اختراع (پتنت)، استفاده فعلی هواوی از رسانندگی گرمایی گرافین را در کنار تکنولوژی اصلاح و ریزکنترل سطح، بهبود می‌بخشد. همه این‌ها در کنار هم، به حل مشکلات احتمالی ناشی از رسانندگی الکتریکی شدید کمک می‌کند.

گرافین چیست؟

گرافین را در بهترین حالت می‌توان به عنوان یک لایه نازک از «گرافایت»، یک نانومواد کربن با رسانندگی حرارتی بالا، توصیف کرد. بعضی هم آن را به لطف توانایی چشمگیرش برای انتقال حرارت که چهار برابر بهتر از یک آلیاژ آلومینیوم معمولی و ده‌ها برابر بهتر از مس است، «پادشاه مواد جدید» می‌نامند. بر اساس سند ثبت اختراع، شرکت هواوی نوعی گرافین کاربردی شده و یک روش آماده‌سازی پتنت شده را اختراع کرده است.

گرافین

اما چرا این شیوه را (گرافین کاربردی شده) انتخاب کردند؟ این ماده در آب حل نمی‌شود (یک حلال آلی است) و به این معنی است که برای رسیدن به پتانسیل کامل آن، باید به شکل کاربردی شده مورد استفاده قرار بگیرد.

گرافین کاربردی شده مد نظر در ثبت اختراع، قادر به شکستن تنگناهای رسانندگی حرارتی است و آن را ۵۰ درصد بهبود می‌بخشد. مهم‌تر از همه، این گرافین کاربردی به اندازه کافی پایدار است تا در تاسیسات صنعتی به صورت انبوه تولید شود؛ محصولی که بیشتر دوست‌دار محیط زیست و البته مقرون‌به‌صرفه است. در مقایسه با مواد گرافین معمولی، گرافین کاربردی شده می‌تواند توانایی توزیع موجود در گرافین را بهبود ببخشد و پس از اضافه کردن مواد گرافینی، از عایق نبودن آن جلوگیری کند.

هر چقدر اپ‌های گوشی های هوشمند پیچیده‌تر کار می‌کنند و کاربران هم بیشتر از گذشته از آن‌ها استفاده می‌کنند، گرم شدن بیش از حد دستگاه به مشکل دردناک بزرگ‌تری تبدیل می‌شود. با اینکه مشخص نیست هواوی میت ۲۰ ایکس به طور فعال از تکنولوژی فیلم گرافین استفاده می‌کند یا نه، اما واقعا هیجان‌انگیز است که می‌بینیم هواوی در حال تلاش در این حوزه و فکر کردن به این است که چه چیزی می‌تواند محصولات را برای مصرف‌کنندگان بهتر کند.

گرافین

این تمام ماجرای گرافین است؟‌ راستش خیر. هواوی همچنان مشغول توسعه آن است و از سال ۲۰۱۵ و در کنار کارشناس گرافین، پروفسور «آندره‌آ فراری» از دانشگاه کمبریج و همچنین خود دانشگاه، هواوی در زمینه تحقیق و توسعه در زمینه کاربرد این ماده و مواد رسانندگی حرارت‌بالا فعالیت می‌کند.

ترکیب چیزی که ما از قدرت تحقیق و توسعه هواوی و تیم تحقیق آندره‌آ می‌دانیم، این است که این حق ثبت اختراع پراکنده کردن حرارت شاید فقط «نوک کوه یخی» باشد. ما انتظار داریم که هواوی تکنولوژی‌های پنهان بیشتری داشته باشد. اما آن‌ها چه هستند؟ به نظر می‌رسد باید گوش به زنگ بمانیم.

منبع :Huawei
بازخوانی مطلب : http://gadgetnews.net